Z dumą należy wspomnieć, iż Mocni w Duchu swoją działalność instytucjonalną rozpoczęli już w roku 1987, początkowo jako wyodrębniona jednostka w strukturach Parafii Najświętszego Imienia Jezus. Następnie, od roku 1992, działalność charytatywną wspólnoty prowadziło Stowarzyszenie Mocni w Duchu. Obie te instytucje powołał do życia ojciec Józef Kozłowski SJ (1951-2003), który dał początek łódzkim dziełom, nadając im niezwykle konkretny kierunek. Często podkreślał, że ewangelizacja musi iść w parze z głębokim zaangażowaniem charytatywnym, pragnąc łączyć charyzmat z najwyższym profesjonalizmem w obu tych obszarach.
Pierwszym ważnym dziełem charytatywnym było założenie i prowadzenie świetlicy środowiskowej w sercu Łodzi, co nastąpiło w roku 1992. Mniej więcej w tym samym czasie Mocni w Duchu rozpoczęli posługę w więzieniach, nawiązując kontakt i korespondencję z osadzonymi, niosąc im nadzieję i wzmacniając ich wolę życia. W ten sposób zrodziła się prężna posługa więzienna, obejmująca regularne wizyty we wszystkich więzieniach i aresztach w Łodzi, a także rozległą korespondencję z więźniami z całej Polski.
Ja sam trafiłem do Łodzi w roku 2007, dwadzieścia lat po zaistnieniu tych pięknych i owocnych dzieł, stając się piątym duszpasterzem wspólnoty Mocni w Duchu.
Kilka materiałów na początek
Niezwykłym rysem Mocnych w Duchu jest rozległa i różnorodna działalność. Co więcej, spektrum podejmowanych inicjatyw jest tak szerokie, że jedynie niektóre osoby w pełni pojmują, jak poszczególne jej elementy wzajemnie się dopełniają i harmonijnie współgrają.
Dla wielu chrześcijan w Polsce Mocni w Duchu to przede wszystkim zespół muzyczny, którego pieśni rozbrzmiewają na pielgrzymkach i w większości kościołów w kraju i wśród Polonii. Na rynku wydawniczym natomiast, Mocni w Duchu jawią się jako prężne wydawnictwo, mające na swoim koncie liczne bestsellery o międzynarodowej renomie. Dla władz Miasta Łodzi jest to ceniona, doświadczona i wielokrotnie wypróbowana instytucja charytatywna, prowadząca świetlicę środowiskową, dom dziecka oraz mieszkania chronione. W łódzkim sądzie rodzinnym o Mocnych w Duchu mówi się jako o organizacji wspierającej dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, ściśle współpracującej z kuratorami i miejskimi instytucjami pomocowymi. W środowisku oświatowym postrzegani są jako podmiot prowadzący szkołę podstawową i punkt przedszkolny, a także jako współorganizator popularnej Areny Młodych w Łodzi. Przy łódzkim kościele jezuitów Mocni w Duchu to wspólnota znana jako dynamiczna grupa charyzmatyczna. W scholach dziecięcych i młodzieżowych – Mocni w Duchu to świetne warsztaty muzyczne. Dla osób poszukujących pogłębienia życia duchowego, Mocni w Duchu oferują cenione rekolekcje ignacjańskie. W innych kręgach kojarzeni są z centrum psychoterapii, a dla jeszcze innych – z Domami Miłosierdzia, gdzie odbywają się modlitwy o uwolnienie. Tradycjonaliści kojarzą Mocnych w Duchu z flagami obecnymi w kościołach i profesjonalnymi światłami estradowymi. Dla niektórych Mocni w Duchu to szkoła rodzenia, dla innych to ośrodek badań genetycznych nad duchowością. Natomiast osoby spoza tych wymienionych środowisk najprawdopodobniej poznali Mocnych w Duchu dzięki ich aktywności w internecie, w tym popularnych programach emitowanych podczas pandemii czy transmisjach online mszy świętych o uzdrowienie.
Fascynującym jest fakt, że niewielu jest w stanie ogarnąć całą tę różnorodność i w pełni uświadomić sobie, że wszystkie te przedsięwzięcia stanowią integralną część jednej i tej samej instytucji. Dziś całość działalności prowadzona jest przez Fundację Mocni w Duchu oraz Stowarzyszenie „Mocni w Duchu”.
Teledyski Mocnych w Duchu
Od roku 2014 działalność Mocnych w Duchu z jeszcze większą intensywnością skierowała się ku dzieciom i młodzieży. Z jednej strony, na prośbę władz Miasta Łodzi, podjęliśmy się utworzenia terapeutycznego domu dziecka. Miasto, mając taki obowiązek, nie dysponowało dotąd żadną tego typu placówką. W ten sposób, rozszerzając naszą owocną współpracę z Miastem Łódź, powołaliśmy do życia pierwszy i jak dotąd jedyny terapeutyczny dom dziecka w regionie. Z drugiej strony, dorastały dzieci członków zespołu Mocni w Duchu, a ich potrzeby stały się dla nas wyraźnym wezwaniem do działania. Już trzy lata wcześniej, wsłuchując się w ich pragnienia, stworzyliśmy warsztaty muzyczne dla dzieci, które okazały się niezwykle trafionym pomysłem. Muzyka bowiem w naturalny sposób otwiera serca najmłodszych. Dodatkowo, z warsztatów korzystały również dzieci ze świetlicy Anielisko, a później także z domu dziecka, co umożliwiło im nawiązywanie zdrowych relacji z rówieśnikami i czerpanie z pozytywnych wzorców.
W styczniu 2015 roku zorganizowaliśmy pierwsze warsztaty muzyczne dla młodzieży, które dały początek prężnie działającej wspólnocie młodzieżowej „Młodość – lubię to”. Już w kwietniu tego samego roku zorganizowaliśmy pierwszą Uwielbieniową Łódź Ratunkową. Za te inicjatywy, które szybko zyskały rozgłos w Łodzi, zostałem uhonorowany Odznaką Rady Miasta Łodzi "Za Zasługi Dla Miasta Łodzi". Nasze zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą przerodziło się w swoiste centrum młodzieżowe, skupiające zarówno młodych ludzi z pasjami i ambicjami, jak i młodzież z ośrodków półotwartych i zamkniętych, którzy uczestniczyli w UŁR oraz warsztatach muzycznych. Wychowawcy wielokrotnie podkreślali, że te wydarzenia stanowią ważny etap w procesie integracji ich podopiecznych ze światem zewnętrznym.
Młodzież szybko dorastała, co wkrótce wymusiło podział grupy na starszych i młodszych (czyli niepełnoletnich). Dziś starsza grupa nosi nazwę Efez i aktywnie angażuje się w ewangelizację oraz dzieła charytatywne. Niektórzy z nich podejmują odpowiednie studia, aby móc profesjonalnie pracować z dziećmi. Naturalnym dopełnieniem tej idei pracy z dziećmi i młodzieżą było powstanie Szkoły Podstawowej, która doskonale wpisała się w całościową wizję naszego centrum.
Ciekawe inicjatywy
Historia powstania Fundacji Mocni w Duchu
Od mniej więcej 2017 roku jezuici mówili coraz głośniej, że trzeba zmienić strukturę organizacyjną Mocnych w Duchu (wcześniej Ośrodka Odnowy w Duchu Świętym), aby była ona bardziej zarządzana przez ludzi świeckich. Nowi odpowiedzialni jezuici nie mieli pojęcia o prawie pracy, podatkach, urlopach itd. Nie do końca też mieli siłę, aby się tego uczyć.
Tworzenie Fundacji Mocni w Duchu zacząłem pod koniec 2020 r., zaraz po powstaniu Szkoły Podstawowej im. św. Ignacego Loyoli. Pierwszym celem Fundacji było przejęcie odpowiedzialności za szkołę, a w dalszej perspektywie skonsolidowanie wszystkich pozostałych inicjatyw prowadzonych przez Mocnych w Duchu. Opracowałem statut nowej instytucji i zacząłem procedować jej założenie. Jasne było, że ja zostanę fundatorem, jednak pojawiła się kwestia, czy powinienem założyć fundację jako superior, czy jako proboszcz. Mimo że w tamtym czasie pełniłem obie te funkcje, wybór miał istotne konsekwencje prawne. Założenie fundacji jako superior skutkowałoby podporządkowaniem wszystkich jej dzieł Towarzystwu Jezusowemu, natomiast jako proboszcz – Arcybiskupowi Łódzkiemu.
Założenie fundacji przez superiora wymagało zgody o. Prowincjała, a przez proboszcza – Arcybiskupa Łódzkiego. Osobiście zabiegałem, aby odpowiedzialność za Fundację Mocni w Duchu spoczywała na jezuitach. Ostatecznie jednak Towarzystwo Jezusowe nie wyraziło chęci brania odpowiedzialności za dzieła prowadzone przez Mocnych w Duchu, w związku z czym fundatorem został proboszcz. Arcybiskup Łódzki wyraził zgodę na założenie fundacji i nadał jej status organizacji katolickiej.
W Łodzi pracowałem do 2022 roku. To był czas, który naznaczył moją posługę kapłańską i nadał jej głęboki rys ewangelizacyjny, charyzmatyczny i ekumeniczny. Niezależnie od tego, gdzie w przyszłości postawi mnie Bóg, będę kontynuował to, czego się nauczyłem i doświadczyłem we współpracy z Mocnymi w Duchu. Poniżej film z pożegnania w Łodzi. Zachęcam do obejrzenia pierwszej godziny podziękowań.